Proč trouba zhasíná v plynovém sporáku: hlavní důvody a způsoby jejich řešení
Rozhodli jste se uvařit chutnou pečeni nebo voňavou charlottu a nezbývá než zapéct misku v troubě. Po vložení pekáče do trouby po chvíli zjistíte, že plamen zhasl. U plynových kamen a pecí se to bohužel někdy stává. Nejlepším řešením by bylo zavolat specialisty, ale existují případy, kdy poruchy nesouvisejí se zapálením hořáku a lze je odstranit sami podle doporučení. Zjistíme, proč plynový sporák nedrží plamen a neustále zhasíná.
Chcete -li plynovou troubu opravit sami, musíte nejprve najít důvod, proč nefunguje.
Hlavní důvody vyblednutí trouby v plynovém sporáku
Jaké jsou hlavní důvody vyblednutí plynové trouby během provozu, co dělat a jak problém vyřešit? Poruchy mohou mít několik příčin. Tou hlavní jsou problémy s regulací plynu. Zapálit troubu je docela jednoduché – buď ručně, přivedením plamene do otvoru v samotné skříni, přes který vstupuje plyn, nebo pomocí automatického zapalování. Uvnitř kamen je hořák, do kterého je přiváděn plyn, a vedle něj je zařízení, které dodává plyn do hořáku – termočlánek. Pokud plamen zhasne, znamená to, že je zablokován přívod plynu do tohoto zařízení a plamen buď zhasne, nebo se nerozsvítí..
Důvody, proč plynová trouba zhasne:
- ucpaná tryska;
- porucha termočlánku;
- nízký tlak plynu.
Existují 3 hlavní důvody, proč plynový sporák zhasne.
Ucpaná tryska
Stává se, že se otvor trysky, kterým je plyn přiváděn, ucpe. Pokud jste například něco vařili a dostaly se do toho částečky jídla. Pokud se to stane uvnitř trouby, plamen se může vznítit, ale kvůli zablokování otvoru může být docela slabý a vůbec se nezapálí. Nepokoušejte se tento problém vyřešit sami, požádejte o opravu správce plynu. Vyčistí trysku a nastaví vzduchovou klapku. Ve výjimečných případech bude nutné vyměnit trysku.
První věcí, které je třeba věnovat pozornost, je kontrola stavu vstřikovačů.
Vadný termočlánek
Běžným problémem vyhasínání plamene je porucha termočlánku. Termočlánek je zodpovědný za dodávku plynu do hořáku a pokud dojde k problému, měli byste zjistit, zda je systém poškozený. Mechanismus pro dodávání plynu do hořáku je způsoben generováním energie tímto zařízením. Tento náboj energie je distribuován po celém drátu až k solenoidovému ventilu, aby vytvořil magnetické pole, což způsobí expanzi ventilu. Pokud hořák nezahřívá termočlánek podle očekávání, solenoidový ventil vypne přívod plynu a plamen ve vaší troubě rychle zhasne:
- špička tohoto zařízení se posunula, kvůli tomu se termočlánek dostatečně nezahřívá, což neumožňuje otevření elektromagnetického ventilu a plamen zhasne;
- špička je špinavá;
- termočlánek se z přirozených důvodů opotřebil.
Termočlánek v plynové troubě.
Nízký tlak plynu
Dalším důvodem, proč oheň zhasne v troubě plynového sporáku, je nízký tlak plynu. Je vidět, že plyn slabě hoří výrazným znakem – koruna plamene je na výšku menší než obvykle a po chvíli může zhasnout. Důvodů nedostatečného přívodu plynu a špatného spalování může být několik. Obvykle se jedná o znečištění trysky, přes kterou je plyn dodáván. Vyčištěním můžete tento problém vyřešit. Zkontrolujte také přívodní hadici ke kamnům, je umístěna ve spodní části za kamny, může být ohnutá nebo skřípnutá něčím.
Špinavé trysky mohou způsobit nízký tlak plynu.
Co dělat, když je nalezen problém?
Stává se, že problém špatného přívodu plynu a útlumu plamene je způsoben nahromaděným tukem na elektrickém zapalovači nebo regulátoru. Vyčištěním od kontaminace můžete tento problém odstranit. Zkontrolujte také zapalovací svíčku, pokud jsou otvory ucpané, koruna plamene bude malá nebo kouřová.
Možná by stálo za to zkontrolovat, zda se do trouby nedostává kyslík. Chcete -li to provést, zkontrolujte těsnost zavírání dvířek trouby..
Mnozí, když si všimnou, že je něco špatně, si kladou otázku: jaká je porucha a jak kamna opravit sama? Pokud se však setkáte s jakýmkoli problémem, který vyžaduje příslušnou kvalifikaci, je lepší nepokoušet se opravit kamna sami. Takový zásah bez příslušných dovedností a znalostí je plný velkých problémů..
Pokud sami nemáte potřebné nástroje a znalosti k řešení problémů, bude nejlepším řešením zavolání specialisty..
Důležité! Plyn je vysoce hořlavá a výbušná látka. Existuje mnoho příkladů požárů a zapálení způsobených ignorováním varování. Kromě toho, i když už máte zkušenosti s opravou sporáku nebo trouby, je mnohem lepší důvěřovat odborníkům, protože v průběhu času se porucha může znovu objevit..
Pokud váš plynový sporák neprošel záruční dobou, zavolejte servisní středisko společnosti, od které jste zařízení zakoupili. Pokud záruční doba vypršela, zavolejte kvalifikovaného odborníka z jiných společností ve vašem městě. Mistr bude schopen profesionálně odstranit všechny problémy a řekne vám, jak se o kamna starat.
Prevence poruch
Plynová kamna se používají všude a jsou oblíbená, protože jsou velmi nenáročná na používání a údržbu. Existuje mnoho značek kamen, nejoblíbenější a nejbezpečnější jsou kamna Hephaestus. Ale aby vám kamna jakéhokoli modelu věrně sloužila po mnoho let, musíte se o ni řádně starat, dodržovat bezpečnostní opatření. Toto je jediný způsob, jak snížit pravděpodobnost poruch a obecně je minimalizovat..
Aby vám kamna sloužila delší dobu, musíte se o ni nejprve řádně starat..
Je užitečné alespoň jednou týdně důkladně vyčistit kamna od nečistot. Pokud uvidíte skvrny od oleje, jakékoli jiné tekutiny nebo zbytky jídla, zkuste povrch umýt bezprostředně po vaření. Nejprve odstraňte velké zbytky, drobky a poté povrch otřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou.
Důležité: Nepoužívejte prášky a jiné podobné čisticí prostředky, protože škodí smaltovanému povrchu kamen. Abrazivní prášek může způsobit škrábance a mikrotrhliny. Totéž platí pro čisticí zařízení, musí mít měkkou strukturu..
dodatečné informace
Není zakázáno používat klasické metody pro domácnost, jako jsou: soda, ocet, kyselina citrónová nebo alkohol.
K čištění plynové trouby můžete použít skladové a lidové prostředky..
Použijte běžnou pěnovou houbu, můžete použít měkkou žínku nebo hadřík. Aplikujte výrobky pouze se smetanovou konzistencí a rovnoměrně je rozdělte po smaltu. Pro úplné vyčištění ulpívajících tuků a skvrn nechte produkt 1-2 hodiny, aby produkt odstranil všechny nečistoty a mikroby z povrchu plynového sporáku. Poté vyjměte hořáky a namočte je spolu s čisticím prostředkem na 1-2 hodiny do vody..
Poté vše opláchněte vlhkou houbičkou, otřete hadříkem a vložte suché hořáky na místo..
Poznámka: Při používání kamen dodržujte bezpečnostní opatření a nepanikařte, pokud cítíte plyn. Stačí zavřít ventil plynového potrubí a pokusit se nebýt v bytě, dokud nedorazí specialisté..
Rada:
- Nevypínejte plynové knoflíky na plný výkon, protože pokud je přívod plynu příliš silný, plamen z hořáku se může uvolnit a uvolnit tak do vzduchu oxid uhelnatý..
- Nenechávejte zapnutý plynový sporák bez dozoru.
- Sledujte kvalitu zařízení, pokud vidíte žlutý plamen, trouba v plynovém sporáku nehoří nebo pokud existují jiné problémy, zavolejte včas specialisty.
- Nedovolte, aby kapalina vystříkla na povrch kamen, protože by to mohlo uhasit oheň a způsobit únik plynu..
- Zkontrolujte svůj plynový ohřívač vody.
- Věnujte pozornost tomu, zda kapota funguje. Je velmi jednoduché to určit, musíte do komína přinést hořící zápalku, chvíli ji podržet, pokud je vtažen plamen, pak digestoř funguje správně. Pokud plamen hoří jako obvykle nebo se odklání do strany, ohřívač vody nelze použít..
Musíte pravidelně sledovat provoz trouby.
Základní pravidla péče o troubu
Péče o troubu je zhruba stejná jako o sporák. Věnujte nějaký čas čištění povrchu.
Existují dva způsoby, jak vyčistit špínu:
- Klasický. Jednoduše naneste čisticí prostředek na vnitřní stěny skříně, přičemž by neměl obsahovat prášek ani brusivo, což také špatně působí na sklovinu. Nechte působit asi 1–2 hodiny, aby špína zkorodovala. Poté plak strhněte prudkými pohyby. Ale měli byste to udělat opatrně a použít měkkou houbu..
- Hydrolytický. Tato metoda je vhodná pro lepkavé nečistoty, tukovou kůru. Chcete-li to provést, zřeďte prací prostředek v hrnci vodou a vložte jej do trouby předehřáté na 80-95 stupňů asi na půl hodiny. Odolná špína se pod vlivem páry vsákne a bude mnohem snazší ji setřít..
Plynovou troubu můžete vyčistit dvěma způsoby..
Důležité! Troubu začněte umývat až po úplném vychladnutí! Poté pěnu smyjte houbičkou namočenou ve vodě a otřete dosucha hadříkem.
Pokud dodržíte výše uvedená jednoduchá pravidla, můžete zachovat původní stav svých kamen a předcházet poruchám. Pečlivě sledujte práci hořáků, trouby a pokud se vyskytnou nějaké problémy, podívejte se blíže na zařízení. Pokud sami nerozumíte tomu, co by mohlo být příčinou poruchy, obraťte se na servisní středisko. Při poskytování služeb se zeptejte, co způsobilo poruchu, a použijte doporučení mistrů. Přečtěte si informativní články na toto téma. A samozřejmě se pravidelně starejte o svůj plynový sporák, aby vám sloužil co nejdéle a potěšil vás lahodnými pokrmy.!