Proč se lednička zapíná a vypíná po několika sekundách: důvody a řešení
Každý chce, aby mu jeho oblíbené věci vydržely co nejdéle. Ale domácí spotřebiče mají tendenci se rozpadat a selhávat. To platí i pro lednice, které používáme každý den. Běžnou situací je náhlé vypnutí zařízení několik sekund po zapnutí. Pokud k tomu dochází systematicky, okamžitě začněte problém hledat a zjistěte, jak jej lze opravit..
Pokud se lednička po několika sekundách provozu systematicky vypíná, pak je nutné najít způsoby, jak tento problém vyřešit, dokud zařízení nakonec neselže..
Funkce automatického vypnutí chladničky
Mnoho lidí se diví, proč se lednice může vypnout. Nepropadejte hned panice a hledejte příčiny poruchy. Faktem je, že takové zapínání a vypínání je systémové, protože technika také potřebuje odpočívat.
Vše závisí na teplotě uvnitř komory i venku. Náhlé změny vnějších a vnitřních teplot vytvářejí další namáhání částí zařízení. Kontinuální práce je proto pro něj kontraindikována, jinak se přehřívá..
Nepřetržitý provoz chladničky může vést k trvalé poruše zařízení..
Popis problémů a jejich charakteristik
Pokud se setkáte se skutečností, že se zařízení vypne okamžitě po zapnutí, znamená to jeho abnormální provoz. Důvodů pro toto „chování“ jednotky je několik..
Kromě hlavních existují pro poruchu chladničky nepřímé důvody:
- Vadný termostat. Důvodem zde může být nejen jeho členění, ale také špatné nastavení. Požadovaná hodnota teploty uvnitř mrazničky může být příliš nízká na to, aby ji systém dosáhl..
- Zařízení rychle ztratí nastavenou teplotu. Zkontrolujte, zda nedochází k odtlakování dveří, což přispívá k uvolňování chladu venku.
- Kompresor se přehřívá. V tomto případě není teplotní režim udržován tak, jak by měl..
- Množství chladiva je pro normální provoz nedostatečné. Zkontrolujte těsnost systému. Pokud jsou nalezeny, naplňte zařízení freonem a odstraňte netěsnosti..
Přehřátí kompresoru může být hlavní příčinou selhání..
Poruchy a přepětí v elektrické síti
Než začnete hledat poruchu zařízení, zkontrolujte, zda nedošlo k výpadku napětí. To lze snadno provést pomocí žárovky. Pokud bliká, důvodem, proč se chladnička často zapíná a vypíná, není porucha, ale nestabilní napětí.
V tomto případě je veškeré zařízení odpojeno od sítě, aby se zabránilo jeho poruše..
Ti, kteří mají v domě časté poklesy napětí, by měli přemýšlet o koupi stabilizátoru elektřiny, přepěťové ochrany a pojistek. Doporučuje se nainstalovat transformátor, který optimalizuje dodávku elektřiny do prostor.
Aby nedošlo k selhání zařízení v důsledku poruch napětí v elektrické síti, stojí za to zakoupit stabilizátor napětí.
U starších chladniček je kompresor řízen spouštěcím relé. Reguluje zapínání a vypínání motoru, aby nedošlo k přehřátí. Když se relé rozepne, zařízení se začne samovolně zapínat a poté vypínat.
Při vizuální kontrole součástí je takové poškození okamžitě viditelné. Lze jej snadno odstranit sám, zejména proto, že se jedná o velmi častý problém..
Problémy s ovládacím boxem
Pokud máte doma moderní lednici, zkontrolujte její elektronickou desku (řídicí jednotku). Je zodpovědná za zapnutí a vypnutí chladničky. Pokud selže, příkazy k zastavení a obnovení práce jsou chaotické..
Ovládací panel chladničky je zodpovědný za vypínání a zapínání zařízení.
Bez specializovaného vybavení bohužel není možné takové selhání diagnostikovat. Jednotku lze opravit přeprogramováním nebo je nutná úplná výměna. Obojí lze provést pouze v opravnách.
Kompresor je mimo provoz
Pokud jsou předchozí dva body vyloučeny, pak stojí za to zkontrolovat samotné „srdce“ zařízení. Kompresor má bohužel tendenci selhávat a jeho výměna bude dost drahá. Pokud máte staré zařízení, bude vhodnější koupit si nové, než kupovat samostatně kompresor.
Nákup nové chladničky bude levnější než výměna kompresoru.
Kompresor je hlavní součástí chladicího zařízení. Díky němu se provádí cirkulace freonu. Bez ní nemůže lednice fungovat..
Chcete -li identifikovat poruchu kompresoru, změřte odpor jeho vinutí. Pokud měření ukázala normální hodnotu, pak příčinu poruchy je třeba hledat jinde..
Proč se může kompresor rozbít:
- Zavírání zatáček vinutí.
- Poškození vinutí.
- Motorický záchvat.
Opravu kompresoru je nemožné, můžete ji pouze vyměnit.
Tyto důvody přispívají k zatížení motoru, což zase vede k přehřátí. Relé ji proto vypne několik sekund po zapnutí..
Kompresor nelze opravit – je možné vyměnit pouze díl.
Výkon spouštěcího relé je přerušen
Fyzické opotřebení této části se stává častou příčinou jejího selhání. Toto členění je snadno odstranitelné a náklady na takovou práci se netýkají peněženky..
Před výměnou této části se můžete pokusit opravit ji sami. Zkontrolujte jádro. Řemeslníci doporučují místo neúspěšného jádra nainstalovat běžnou tyč propisovacího pera.
Oprava relé spouštění chladničky.
Mějte na paměti, že tato metoda funguje pouze na starších modelech chladniček. Nové mají mírně odlišnou strukturu a mají solenoid ve tvaru pilulky.
Pokud to nechcete riskovat, pak zavolejte mistra domů. Musí mít s sebou nějaké náhradní díly, takže opravy a výměny probíhají doma..
Jak diagnostikovat problém
Chladicí zařízení není navrženo tak, aby fungovalo hladce. Jeho vypnutí proto není náhlé a dochází k němu pouze na krátkou dobu, aby kompresor odpočíval. Obtíž spočívá právě v určení, zda je chladnička skutečně vadná, nebo zda jsou takové odstávky považovány za normu..
Když je chladnička vypnutá, kompresor odpočívá.
Zkusme k vyřešení tohoto problému použít matematiku. Řekněme, že kompresor může pracovat 2 minuty a 10 po sobě jdoucích minut odpočívat. Běžný provoz se hodnotí číselnou hodnotou koeficientu od 0,2 do 0,9. Vezmeme -li náš příklad, pak je koeficient 0,166, podle vzorce 2: (2 + 10).
Jak identifikovat poruchu podle zvuku
Příčinu poruchy můžete pochopit pomocí zvukové analýzy. Poslouchejte zařízení, které se zapíná a vypíná. Došlo k kliknutí, než se odpojilo? Další důležitý bod: hlasitost zvuku motoru. Pokud „hučí“ hlasitěji než dříve, pak je s tím zjevně nějaký problém. Může to být relé nebo kompresor. Vadná elektronická deska je také možnou příčinou..
Poruchu chladničky lze určit nezávisle pomocí zvukové analýzy.
Jak opravit zlomení:
- Pokud je kompresor spálený, musí být vyměněn. Je důležité vybrat model, který splňuje specifikace vaší mrazicí skříně. Připojte jej správně. Pokud nevíte, jak to udělat, podívejte se na průvodce nebo zavolejte specialistu.
- Stejné manipulace se provádějí s relé..
- Pokud je problém v řídicí jednotce, využijte služeb mistrů. Přeprogramují vám to nebo úplně vymění.
Přesnou příčinu poruchy chladničky může objasnit kvalifikovaný technik..
V některých případech je snazší koupit nové vybavení než opravit staré. Každý rok jsou modely vybaveny novými funkcemi, tak proč opravovat staré „haraburdí“, když je v obchodech tolik nových a „pokročilých“ věcí.
Doporučení a rady od mistrů:
- Průměrný člověk čte příručku zařízení pouze tehdy, když se něco pokazí. To je hrubá chyba. Než chladničku zapnete, musíte si pečlivě přečíst pokyny..
- Instalujte chladničku přísně na úroveň. Pokud máte křivou podlahu, dejte něco pod nohy chladničky.
- Umístění zařízení je velmi důležité. V ideálním případě by měl být umístěn mimo dřez, sporák a radiátor. Také jej nemůžete umístit blízko zdi. K zajištění cirkulace vzduchu potřebujete vzdálenost alespoň 3–5 cm.
- Zařízení musí mít vlastní zásuvku. Pokud použijete běžný, může to způsobit požár..
Aby chladnička vydržela mnohem déle, musíte pokaždé dveře důkladně zavřít.
A zde je to, co technici radí pro péči o zařízení, aby vám sloužilo mnoho let.
- Dveře pevně zavřete a nenechávejte je dlouho otevřené. V moderních zařízeních pro tento účel existuje speciální signál, který naznačuje, že dveře byly otevřeny příliš dlouho..
- Pokud zařízení nemá funkci No Frost, budete muset pravidelně odmrazovat mrazicí část. To se provádí jednou za měsíc..
- Pryžové těsnění udržujte čisté, protože neumožňuje odtlakování.
- Teplá jídla se do chladničky nevkládají. Pouze vychladl na pokojovou teplotu.
- Nenaplňujte chladničku na plný objem. To pro něj vytváří další zátěž..
- Nezakrývejte police ničím. Takže do skříně vložíte cirkulaci vzduchu.
Umístění chladničky může hrát důležitou roli..
Dodatečné informace. Doporučujeme, abyste se seznámili s tipy na organizaci správného skladování potravin:
- Mraznička se používá výhradně na potraviny, nikoli však na lahve. Mohou prasknout.
- Všechny výrobky jsou uloženy v obalech. Zabráníte tím vzniku plísní, které mohou nejen poškodit vaše zdraví, ale také ovlivnit provoz skříně..
- Vejce, džusy a jiné nápoje jsou uloženy na bočních dveřích.
- Prostřední police ukládají hotová jídla, sýry a maso.
- Pokud uchováváte léky v chladničce, dodržujte teplotní režim uvedený na obalu..
Skleněné lahve a sklenice nelze ponechat v mrazničce.
Závěr
Existuje několik důvodů, proč se chladnička může zapnout a vypnout po několika sekundách. Některé z nich lze identifikovat a odstranit samy a některé – pouze uchýlením se ke službám pánů. Jsou chvíle, kdy potřebujete vyměnit jednu část, a někdy si musíte koupit novou ledničku.
Před použitím chladničky si pečlivě přečtěte pokyny. Umístěte jej na správné místo. Pak vám bude sloužit mnoho let..