Jak a čím umýt chladničku uvnitř i venku?
Úklid domácnosti vyžaduje mnoho znalostí pro mytí, čištění zařízení v kuchyni před kontaminací. A je obzvláště důležité vědět, jak umýt chladničku venku i uvnitř. Taková manipulace je vyžadována pravidelně. Pokud se praní neprovádí systematicky, uvnitř domácího spotřebiče se hromadí mnoho škodlivých mikroorganismů a nepříjemných pachů. Ale obsahuje jídlo, které jedí všichni členové vaší rodiny, takže je velmi důležité vědět: jaké jsou nuance praní? Jak odstranit nepoddajné pachy a špínu? Jak hotové výrobky z obchodu, tak lidové recepty pomohou vyrovnat se s jakoukoli kontaminací a „vůněmi“. Jak správně umýt lednici, jaké prostředky jsou k dispozici pro mytí vnitřku chladničky? Podrobná doporučení v našem materiálu.
Mnoho žen v domácnosti se zajímá o to, co a jak můžete umýt chladničku, protože takové postupy je třeba provádět pravidelně.
Vlastnosti mytí lednice
Bez ohledu na značku nebo model vašeho domácího spotřebiče, všechny perou stejně.
Vnější část chladničky se myje stejným způsobem jako zevnitř: speciální směsi, mycí prostředek na nádobí, mýdlová voda nebo lidové recepty.
Praní by mělo být zahájeno shora dolů. Současně věnujte zvláštní pozornost vzdáleným stěnám, prohlubním, rohům.
Jak vyčistit lednici
Abyste lednici dobře vyčistili, aby v ní nebyly cítit nepříjemné pachy a nehromadily se obtížně odstranitelné nečistoty, doporučujeme vám vzít v úvahu: nejlepší možností je použít lidový recept. S nimi je možné šetrně vyčistit komory od všech typů znečištění. Abrazivní sloučeniny se nedoporučují, protože jejich částice kazí povrch chladicího pomocníka v domácnosti.
Chladničku můžete vyčistit čisticími prostředky a lidovými metodami..
Jak vyčistit chladničku od žlutých skvrn, mastnoty a jiných nečistot
Mytí domácích spotřebičů lidovými prostředky následuje krok za krokem. Tak můžete účinně eliminovat štiplavý zápach, žluté skvrny, špínu..
Ocet
V malé nádobě smícháme vodu s octovou esencí (1: 1). Neměli byste dělat takové řešení, aby převládal ocet: části domácích spotřebičů získají nepříjemný zápach.
Vezměte malou houbičku nebo měkký hadřík, namočte do připraveného roztoku a začněte čistit chladničku. Nejprve odstraňte mastné skvrny a poté setřete celý fotoaparát. Pokud jsou v domácím spotřebiči čisté oblasti, stejně je ošetřete: je nutné plast dezinfikovat a odstranit zápach.
Ocet odstraní z chladničky nečistoty a nepříjemný zápach.
Nyní nechte komoru vyschnout, takže nezavírejte dveře.
Kapičky vody, které zůstaly na plastu, odstraňte suchým hadříkem. A rošty s kontejnery by měly být promyty roztokem samostatně. Poté tyto části a části chladničky dobře osušte a dejte na jejich obvyklá místa..
Amoniak
Procvičte si mytí s tímto nástrojem několikrát za měsíc: častěji – nedoporučujeme, jinak můžete poškodit plastové díly.
Smíchejte čpavek (30 g) s vodou (300 g), nasyťte houbu připraveným roztokem. Nyní otřete vnitřek chladničky.
Dezinfekci v chladničce lze provést roztokem amoniaku.
Je tedy dobré dezinfikovat povrch domácího zařízení, odstranit žloutnutí a různé skvrny..
DŮLEŽITÉ! Než začnete používat novou ledničku, nezapomeňte ji ošetřit tímto výrobkem..
Soda
Nejběžnější látka, která úspěšně odstraňuje nečistoty a pachy.
Promíchejte 2 lžíce l. soda a 0,5 litru vody. Prášek dobře promíchejte, dokud se zrna úplně nerozpustí. Chcete -li proces urychlit, vezměte teplou vodu.
Namočte měkký hadřík do připravené tekutiny a vytírejte chladničku jednu po druhé. Na samém konci čištění umyjte zadní stěnu, stejně jako dveře..
Nakonec domácí spotřebič otřete suchým hadříkem..
Soda po použití odstraní nečistoty a nezanechá žádný zápach.
Protože po použití jedlé sody není cítit štiplavý zápach a nezanechává šmouhy, můžete jej často použít k čištění chladničky a jejích částí od žlutého plaku a skvrn..
Citronová šťáva nebo kyselina
Připravte roztok tímto způsobem.
Měli byste vzít 2 polévkové lžíce. l. šťávy nebo kyseliny a přidejte půl litru teplé vody, promíchejte.
Navlhčete v roztoku hadřík (dobře ho vyždímejte, aby se v domácím zařízení nehromadila vlhkost) a postupně otřete všechny části chladicí jednotky.
Chcete -li odstranit nepříjemné pachy, můžete zařízení vyčistit citronovou šťávou.
Poté fotoaparát otřete suchým hadříkem, dokud není zcela suchý..
Nechte chladničku otevřenou, dokud zápach nezmizí..
Dezinfekční účinek je možné rozšířit umístěním sklenice s citronovou kůrou na polici. Poté bude nutné zařízení mýt méně často, zvláště pokud je obvykle v „uklizeném“ stavu..
Pěna
Abychom z chladničky odstranili nepříjemné pachy, doporučujeme také použít jakékoli mýdlo, které v tuto chvíli máte (ale nejlépe – mýdlo pro domácnost, protože neobsahuje ani vůně, ani vůně).
Pomocí mýdla napěňte ve vodě pokojové teploty..
Výslednou pěnu nyní naneste na vnitřek chladničky a počkejte asi 20 minut.
Poté otřete vnitřní stěny a části domácích spotřebičů vlhkým hadříkem, aby byla pěna zcela odstraněna..
Chladničku lze snadno čistit mýdlovým roztokem.
POZORNOST! Zvláště je dobré tuto – pěnovou – metodu použít při čištění nového chladicího spotřebiče..
V případě, že jsou části a části chladničky velmi špinavé, můžete použít tak účinnou metodu: potřete mýdlo na struhadle, přidejte do něj malé množství vody – dokud se nevytvoří hustá kaše. Nástroj dokonale zpracuje gumová těsnění a také ta místa v domácích spotřebičích, kam se při čištění snadno nedostanete. Uplyne půl hodiny a nanesenou kaši lze odstranit. Nezapomeňte fotoaparát otřít do sucha.
Zubní pasta
Staré nečistoty v chladničce lze snadno setřít zubní pastou. Pomůže „odstranit“ intenzivní nepříjemné pachy. K tomu potřebujete pastu bez příchutí a barviv ve složení. Na houbičku naneste čisticí prostředek, rovnoměrně rozetřete po houbičce a začněte čistit chladničku.
Těsně před tím vyjměte všechny police a zásuvky: budou překážet při čištění..
Uplyne čtvrt hodiny a pastu lze vyjmout. Udělejte to vlhkým hadříkem.
Zbývající části a části chladicí jednotky se čistí samostatně..
Tato metoda vám umožní zbavit se nežádoucích pachů v chladničce hned – poprvé. Proto je tato metoda velmi doporučována pro rychlou akci..
Chcete -li se rychle zbavit nepříjemného zápachu, můžete použít zubní pastu..
Jablečný mošt
Jablečný mošt se kvalitativně „vypořádá“ s nepříjemným zápachem sušeného masa nebo jiných nežádoucích vůní v chladničce. Jemně také odstraní lepidlo z nálepek..
Nalijte sklenici cideru do vody (1 l), vše dobře promíchejte, navlhčete měkký hadřík v roztoku.
Vyčistěte zásuvky, dvířka a police vaší chladničky.
Nyní jej otřete vlhkým hadříkem zevnitř – abyste odstranili zbytky „produktu“.
Chladničku je třeba pravidelně umývat sýrem..
Po sušeném mase a dalších výrobcích
Kromě lidových prostředků, které dokonale zbaví lednici pachů alkoholu, sušeného masa, zkaženého jídla, marinád atd., Můžete při mytí lednice použít i moderní prostředky. Je jen důležité, aby se jejich složení nelišilo v agresivitě. Taková činidla a nečistoty v jednotce budou vyčištěny a příjemná vůně bude „přenesena“ do detailů..
Kromě lidových prostředků pro mytí lednice můžete použít i běžné čisticí prostředky..
Chcete -li rychle odstranit nežádoucí pachy a různé nečistoty, skvrny, namočte hadřík do mycího prostředku na nádobí a položte jej na místo, kde ležel zkažený výrobek. Po čtvrt hodině otřete ošetřené místo hadrem.
DŮLEŽITÉ! Je zakázáno umývat části jednotky a její součásti horkou vodou, protože tak se jejich povrch snadno zhoršuje. Před mokrým čištěním v chladničce doporučujeme rozmrazit.
Pořadí akcí pro čištění chladničky uvnitř i venku
Denní čištění v chladničce je snadné. Jak správně vyčistit vnitřek spotřebiče? Pokuste se důsledně dodržovat tyto kroky a budete mít skvělý úklid..
Před zahájením čištění v chladničce musíte zařízení rozmrazit..
Nejprve odpojte spotřebič od elektrické sítě, poté se může před praním trochu rozmrazit..
Otevřete dveře, vyjměte vše v chladničce. Umístěte jídlo na chladné místo nebo do nádoby, protože vážné čištění bude trvat dlouho.
DŮLEŽITÉ! Pokud bylo takové čištění v chladničce koncipováno předem, snažte se nekupovat potraviny podléhající zkáze.
Vyjměte police, palety, stojany a kovové části spotřebiče z komor. Musí se umýt a poté sušit samostatně. S těmito součástmi bude velmi obtížné dobře umýt každý roh domácí jednotky..
Abyste se vyhnuli zápachu, nejprve umyjte nejvíce kontaminovaná místa a umyjte nepřístupná místa. Vyberte si bezpečný a účinný prostředek, který považujete za nejoptimálnější pro kvalitní čištění chladničky.
Pozornost! Praní pomocí lidových receptů umožní nejen umýt základnu samotné komory a mrazničky, ale také dezinfikovat povrchy: tímto způsobem zemřou škodlivé mikroorganismy a můžete použít pomocníka v domácnosti bez strachu z jídla..
Abyste vnitřek chladničky řádně vyčistili, neignorujte rohy a prohlubně. Na dveřích jsou gumová těsnění, nezapomeňte tam také umýt, abyste se zbavili bakterií.
Po umytí byste měli důkladně vysušit komoru chladničky hadrem nebo ubrouskem..
Nakonec díly otřete vlhkým hadříkem, poté hadříkem.
Až poté, co je vše suché, můžete jednotku zapnout do zásuvky.
Vnější část chladničky se otře hadrem s mýdlovou pěnou a poté se dobře otře. „Záda“ chladničky jsou ošetřena kartáčem: takto je optimálně odstraněn prach v mechanismu. K čištění vnějšku chladničky se obvykle nepoužívají lidové prostředky. Aby se odstranily pachy, praní se provádí až po odmrazení.
Jak často potřebujete mýt chladničku?
Ideální možností je vymazat jednotku denně. Jedině tak se lze vyhnout křížovému zkažení a kontaminaci tam umístěných potravin a situaci nezhoršit..
Kromě denních revizí potravin a vytírání vnitřního povrchu komory by mělo být čas od času prováděno také velké čištění..
Kromě každodenního čištění by mělo být alespoň jednou měsíčně prováděno velkoplošné čištění v chladničce..
Obecné mytí chladničky se doporučuje provádět alespoň jednou za měsíc..
Další tipy
Lednička je jedním z nejdůležitějších domácích spotřebičů v kuchyni. Potřebuje pečlivou péči, toto zařízení netoleruje nedbalost ve vztahu k sobě. Systematické čištění ve velkém měřítku odstraní z vaší chladicí jednotky nežádoucí pachy a pomůže uchovat vařené jídlo a potraviny..
K vnějšímu čištění chladničky se nedoporučuje používat agresivní přípravky..