Dekorativní omítka v interiéru pro neomezené možnosti designu
Tradiční typy obkladů, jako jsou tapety a malby, jsou v interiéru méně zajímavé než dekorativní omítky, pomocí kterých lze snadno vytvořit exkluzivní design pro každou místnost. Vše závisí na obecné koncepci návrhu, korespondenci podkladu a povrchu, který má být zpracován. Volba není snadná, proto je důležité mít představu o hlavních odrůdách, vlastnostech a schopnostech nejžádanějších suchých směsí a hotových přípravků. V závislosti na funkčnosti místnosti a požadované struktuře je vybrána přírodní nebo syntetická kompozice.
Sádra může být úplně jiná
Příklad skvělé kombinace designu s dekorativní omítkou na zdi
Díky modrým stěnám bude místnost jasnější a čerstvější
Kde a jak se používá texturovaná omítka
Pro ty, kteří mají v úmyslu znovu provádět opravy vlastníma rukama, má smysl zvládnout novou techniku opláštění relativně novými dokončovacími materiály. Mnozí slyšeli o širokých možnostech dekorativní omítky v moderním interiéru, ale s touto volbou obvykle najímají specialistu. Výsledkem oprav za použití relativně levných materiálů je slušná částka. Samozřejmě, že estetický povrch vydrží bezchybně mnoho let, ale pokud budete dělat vše podle technologie, můžete dosáhnout stejného efektu..
Interiér místnosti je navržen v jednom barevném schématu.
Dekorativní omítka bude kombinována s absolutně jakýmkoli designem
Všichni jsou potěšeni, že dům má exkluzivní atmosféru, pohostinnou atmosféru a kreativní design. Záleží na mnoha faktorech, včetně výběru pokrytí. Některé textury získané zpracováním stěn z různých materiálů jsou navzájem dokonale kombinovány. Současně může být dekorativní omítka a umělý kámen v interiéru vynikající alternativou k drahým přírodním protějškům:
- divoký kámen;
- flexibilní nebo kamenná tapeta;
- porcelánová kamenina s imitací kamene;
- designová omítka stěn s efektem drahokamů (malachit, achát, jaspis, onyx, charoit);
- Benátská mramorovaná omítka;
- obkladové materiály na umělý mramor, žulové štěpky atd..
Dekorativní omítku lze použít nejen na stěny, ale i na strop
Z dekorativní omítky můžete vytvořit úplně jiné vzory.
V moderním světě je téma zdobení stěn dekorativní omítkou velmi populární.
Dekorativní omítka a tapeta jsou také dobrou kombinací, pokud se vzor a textura shodují. Sádru lze natřít stejným nátěrem jako natíratelnou tapetu. Získáte velkolepý jednobarevný dekor s jiným povrchem, jako na fotografii..
Ne každá textura je k dispozici začátečníkovi, některé technologie vyžadují určité znalosti, zkušenosti a držení speciálního nástroje. Pokud ale nebudete předstírat, že jste „knížecí sídlo“ nebo interiér paláce, můžete zvolit dostupnější obklad. Například použijte levné tekuté tapety a dekorativní omítky v interiéru chodby a obývacího pokoje, renovujte další místnosti ještě skromněji.
Vynikající možností by bylo ozdobit stěny dekorativní omítkou.
Dekorativní omítka je vynikající náhradou za tapety.
Je však důležité vzít v úvahu, že existují 2 typy obkladů:
- Fasádní nebo venkovní omítková směs.
- Dokončovací (pro vnitřní) základnu.
- Univerzální typ omítek.
V souladu se stylem designu to nebude vypadat horší než drahá povrchová úprava vyrobená profesionály, jako na fotografii..
Fasádní barvy a omítky nelze použít k dekoraci interiéru, mohou obsahovat chemické složky, které jsou zdraví škodlivé. Po zpracování se odpařují. Taková kompozice však poskytuje zvláštní odolnost proti vlhkosti, dešti a mrazu..
Univerzální – pro jakýkoli typ povrchu, ale jsou dražší. Vnitřní dekorativní omítka se nepoužívá jako vnější úprava. Je vystaven zničení v důsledku extrémních teplot a srážek, ale patří k prostředkům šetrným k životnímu prostředí..
Nejdražší a obtížně použitelný je „benátský“ na bázi sádry, kamenného prachu (žula, mramor, křemen), vápna a pojivových složek. Nanáší se ve vrstvách a otevírá se speciálním voskem.
Zdobení stěny dekorativní omítkou by bylo vynikající volbou.
Dekorativní omítka se používá nejen na stěny, ale i na stropy
Vzory na zdi budou praktičtější.
Složení omítkových směsí
STŮL
1. | Akryl (v tekuté formě) | Aplikujte na připravené povrchy vhodné pro vnitřní použití (chodba, obývací pokoj, ložnice) |
2 | Silikát (hotový) | Základ pro strukturální omítky různých typů v interiéru (na zasklených lodžiích, na chodbě, chodbách a koupelnách) |
3. | Cement (suchá směs) | Na betonové desky, zděné stěny, stěny z litého cementu a povrchy obložené cementem, vhodné do místností s vysokou vlhkostí |
4. | Silikon (na bázi latexu, hotové) | Pro renovace zdiva a starých povrchů, vodotěsné (vhodné do kuchyně, koupelny, koupelny, chodby, podkroví, kryté verandy) |
Všechny stěny v místnosti jsou ve stejné barvě
Příklad skvělé kombinace designu s dekorativní omítkou na zdi
Pozornost! Před nákupem se podívejte na vzorky, které se vám líbí ve stavebním supermarketu, prostudujte si pokyny, vypočítejte spotřebu na metr čtvereční, vyberte pigment požadované barvy.
Některé kompozice pro původní design stěn s dekorativní omítkou se vyrábějí na akrylovém nebo cementovém podkladu s různými přísadami, aby se získala úleva. Levný způsob je smíchat suchý tmel s PVA lepidlem, vodou, pískem, barvivem a inkluzí textur. Suché přísady (hrubé a jemné) a pigment lze zakoupit samostatně pro přidání do sádry nebo tekutých tapet. Francouzská omítka v interiéru ložnice vypadá nádherně, připomíná hedvábí, díky složení „hejna“.
V moderním světě je téma zdobení stěn dekorativní omítkou velmi populární.
Dekorativní omítku lze kombinovat s naprosto libovolným designem
Dekorativní omítka kolem krbu skvěle doplní interiér místnosti.
Rada
- Pro začátečníky je lepší použít směsi, které se snadno nanášejí, a reliéf vytvořit pomocí speciálních válečků na šablony, které se valí určitým směrem.
- “Kůrovec” je vyroben ze speciálních granulí, pohybujících se špachtlí.
- Ze sádrových směsí lze vytesat květiny, basreliéfy a další volumetrický dekor. Ale rychle tuhnou, takže se směsi trochu hnětou, fungují rychle.
- Pokud jste neměli předchozí zkušenosti, je nejlepší pracovat s hrubým tahem na malém povrchu, například na koncové stěně balkonu nebo na záchodě. Ale zde je vhodnější silikonová směs, i když je považována za relativně drahou..
Z dekorativní omítky můžete vytvořit úplně jiné vzory.
Bílá dekorativní omítka vypadá velmi chladně
Výhody dekorativní omítky
Ačkoli tento typ dekorace ještě není tak populární jako tapety, malířské a obkladové materiály, texturovaná omítka v interiéru má stále spoustu „plusů“:
- neomezené příležitosti k vytvoření exkluzivního designu pro jakýkoli obytný prostor;
- kreativní seberealizace při vytváření dekorativních panelů, štukových obrazů a basreliéfů na jakékoli téma;
- originální způsob, jak zdůraznit styl interiéru nenapodobitelnou texturou, doplněný promyšleným osvětlením;
- relativně stabilní způsob, jak čelit, pokud pracujete a pokyny a zásobte se vhodným nástrojem;
- způsob, jak skrýt malé defekty stěn a pracovat na základním nátěru na nepřipraveném povrchu, pokud nezahrnuje posílení a odstranění starého nátěru;
- schopnost implementovat skvělý designový nápad pomocí relativně levného dokončovacího materiálu;
- ošetřený povrch nepodléhá vlhkosti a plísním, nezačínají v něm živé organismy;
- pevnost a trvanlivost dekorativních omítek v interiéru, snadná údržba s možností obnovy malby;
- složení šetrné k životnímu prostředí „dýchá“ (absorbuje přebytečnou vlhkost a vrací ji zpět, jak se relativní vlhkost vzduchu normalizuje);
- vynikající alternativa k drahým přírodním dokončovacím materiálům s imitací jejich textury (dřevo, kámen);
- schopnost použít na stěny, strop a jakýkoli šikmý a klenutý povrch, pro jiné povrchy nepřístupné;
- přes dekorativní omítku můžete aplikovat obrázky, kreslit panely, malovat přes zeď pomocí průchodů, otevírat voskem, stříkat barvou nebo lakem, pracovat s texturovaným válečkem s barvivem, aplikovat další dekor.
Nebojte se experimentovat s touto úpravou. I když něco nevyjde tak dokonale, jak bychom si přáli, texturovaná základna je lepší než triviální opravy ze zastaralých materiálů. Odolný povlak vydrží mnoho let, protože není ničen mechanickým namáháním, zaplavováním sousedů a nadměrnou vlhkostí.
Vynikající možností by bylo ozdobit stěny dekorativní omítkou.
Design ložnice je jednobarevný
Dekorativní šedá omítka v obývacím pokoji bude vypadat cool
Kde je lepší použít texturovaný povrch?
Aby se zdůraznil styl, používají se různé druhy dekorativní omítky.
- Směs minerálů je skvělou příležitostí k vytvoření dekorativních trhlin, které napodobují starý povrch stěny ve stylu retro, vintage, shabby chic, country a provence.
- Štukatérské lišty ze sádrové dekorativní omítky jsou vynikajícím dekorem pro dekoraci ve stylu Art Deco, Modern, Empire a Antiquity.
- Luxusní „benátský“ – pro interiér paláce a výzdobu v historických stylech (baroko, rokoko, renesance, klasicismus).
- Městské styly napodobují drsné cementové povrchy – šedá dekorativní omítka v podkrovních interiérech, techno, hi -tech, brutalismus nebo nepředvídatelný futurismus.
- Akrylová základna je považována za poměrně univerzální, je vhodná pro dokončování místností s různými funkcemi, je to dekorativní omítka ve skandinávském interiéru, v duchu japonského minimalismu nebo pro vysoce kvalitní opravy s jemným stylistickým odkazem.
- Plastová směs na bázi silikonu je kvalitní povrchová úprava, která může tvořit základ pro etnický a klasický dekor stěn.
- Bez ohledu na základ si můžete vybrat jakoukoli dekorativní omítku v interiéru obývacího pokoje, ložnice nebo školky, napodobující hedvábí, velur, semiš, kůži a dokonce i trávu. Existují také takové návrhy, s nimiž je snadné vytvořit nenapodobitelný eklektický interiér v moderním stylu. Můžete si však vybrat originální texturu pro fúzi, ekologický styl nebo autorský design, aniž byste dodržovali přísné kánony.
Můžete si udělat obrázek z dekorativní omítky
Dekorativní omítka v ložnici bude vypadat velmi cool
Univerzální směsi jsou vhodné do ložnice a školky – jsou zcela bezpečné.
Pro zdobení chodby, chodby, kuchyně, vany a koupelny je lepší vybrat sloučeniny odolné vůči vlhkosti a „prodyšné“. Všechny parametry jsou uvedeny na obalu nebo v technickém popisu na stránkách katalogu. Barva ilustrací se může lišit, ale textura je na nich jasně viditelná. Lze zvolit jakýkoli pigment nebo „barvu“, pokud je kompatibilní se základnou.
Specialisté se podělí o svá tajemství, jak samostatně pracovat s dekorativní omítkou, v podrobném videu..
Další zajímavé příklady designu dekorativní omítky – v naší fotogalerii.
Video: Dekorativní omítka z obyčejného tmelu
50 fotografií příkladů dekorativní omítky v interiéru: