Текстурирана мазилка в интериора на коридори: снимки на най -добрите варианти
Входното антре е първото нещо, което вижда входящ човек, гост или собственик на къщата. Неговият дизайн и спретнатост създават впечатление. Довършителните материали за декориране на стени в коридора, освен естетически качества, трябва да отговарят и на изискванията за практичност. Затова декоративната мазилка се използва толкова често за декорация на стени в коридори и коридори..
Довършителните материали за декориране на стени в коридора, освен естетически качества, трябва да отговарят и на изискванията за практичност
Защо декоративната мазилка е по -предпочитана в коридора от тапета или други видове довършителни работи?
17
В коридорите и коридорите, особено тесните, стенното покритие се износва бързо. В коридора се съхраняват връхни дрехи, чадъри, обувки и др. Всичко това носи мръсотия, прах и пясък в къщата. Затова в коридора се налага често мокро почистване..
Стените в коридора трябва да бъдат:
- Не се замърсява лесно. Струва си да се откажете от пастелни, твърде светли, ярки цветове..
- Устойчив на механично износване.
- Миещ се и перфектно поносим към детергенти.
- Изработени в същия стил като останалите жилищни помещения.
16
Декоративната текстурирана мазилка е в състояние най -добре да задоволи всички тези желания. Има голям брой видове тази мазилка и технологии за нейното нанасяне, цветове, стилови решения, които пасват на измазаната повърхност..
Има голям брой видове тази мазилка и технологии за нейното нанасяне, цветове, стилови решения, които пасват на измазаната повърхност..
Текстурирана мазилка и нейните разновидности
Този материал се различава от другите видове мазилки по това, че малки дребни камъчета, органични влакна (лен, памук, дърво), тухлени и каменни стърготини, смляна слюда и кварцов пясък и други подобни добавки се добавят към гипсовото тесто като пълнител. Те създават текстурирана релефна повърхност на стената, придавайки й интересни нюанси и игра на цветове. Има текстурирана мазилка с ефекти на пясъчен вятър, кадифе, с имитация на разрез на дърво и камък и много други опции за текстура..
15
Огромно предимство на текстурираната мазилка, особено оценена от домашните майстори, е, че тя перфектно маскира дори дълбоки неравности по стените. Основата за текстурирана мазилка може да бъде както гипсокартон, така и специално обработена и грундирана стена..
Има текстурирана мазилка с ефекти на пясъчен вятър, кадифе, с имитация на разрез на дърво и камък и много други опции за текстура.
Текстурирана мазилка: предимства
- лесна поддръжка: по време на употреба този текстуриран материал е лесен за измиване и химическо чистене;
- устойчивост на влага;
- устойчивост на механично износване;
четиринадесет
- придава на стените на коридора допълнителни топло- и звукоизолационни свойства;
- не изпуска газ, не отделя токсини, състои се от естествени минерални или органични компоненти;
- по отношение на опасността от пожар се отнася до ниско горими строителни материали.
Свързващи вещества
Качеството на текстурираната мазилка и нейният вид върху стената се влияе не само от пълнителя, но и от използваното свързващо вещество. Как се използват свързващи вещества:
13
- Циментови смеси. Минералните мазилки се разреждат с вода от сух прах. Нито паропропускливи, нито огнеупорни. По -добре е да ги използвате за декорация на стени от минерални материали..
- Акрилни смеси (изработен от акрилна смола). Този вид мазилка не се нуждае от допълнителна подготовка. Продава се в готов вид, предварително боядисан, бързо изсъхва и остава на стената дълго време в първоначалния си вид..
13
- Силикатни смеси (изработен от течно стъкло). Този вид свързващо вещество се продава и като готови за употреба формулировки. Силикатната мазилка се вписва идеално върху всяка основа, включително стари тухли от пясъчно-варовик. Недостатъци от този тип – той не е евтин и има ограничен брой цветове.
- Силикон. Това е най-добрият високотехнологичен вид мазилка. Силиконовите мазилки са подходящи за стари силикатни повърхности. Те “дишат” (имат паропропускливост), имат свойства, отблъскващи мръсотията и са много издръжливи.
12
Важно е да използвате типа мазилка според характеристиките и материала на стената. Неправилният избор на свързващия състав води до образуване на мехури, пукнатини, разслояване върху завършената повърхност. Например, при измазване на порест и паропропусклив газобетон трябва да се използва и състав с висока паропропускливост..
Важно е да използвате типа мазилка според характеристиките и материала на стената.
Технология за декорация на стени с текстурирана мазилка
Повърхностната обработка и последващото нанасяне на текстурирана мазилка не е лесна задача. Подготвителната работа включва такива стъпки като изравняване, запълване и грундиране на повърхността. Значението на качествения грунд не трябва да се подценява. Изисква се последователно нанасяне на няколко слоя грунд и изчакване на окончателното им изсъхване. След мазилката съставът се нанася първо с шпатула, а след това се изготвя с шаблон, текстуриран валяк или шпатула. Някои видове се прилагат чрез пръскане със специално устройство.
единадесет
Съвет: Най -неочакваните обекти често се използват за създаване на текстури. Намачкана пластмасова торба, дръжка за метла, четка за обувки – всичко може да ви бъде полезно.
Релефът се формира с помощта на импровизирани инструменти и въображението на майстора. Понякога е необходимо да се прилагат няколко последователни слоя. Важно е образуването на релефа да завърши в рамките на половин час или 40 минути, за да не се втвърди мазилката. След като всички слоеве текстурирана мазилка изсъхнат напълно, повърхността се регулира с поплавък и се боядисва. Има довършителни средства, които придават на измазаната стена блясък или матово покритие..
десет
Видове текстури
Арки, ниши, врати и склонове, които се намират в много коридори, са отлично поле за измазване с различни текстури. В едно пространство довършването под люспи и мазилка от корояд може перфектно да съжителства.
Арки, ниши, врати и склонове, които се намират в много коридори, са отлично поле за измазване с различни текстури.
Нормално ролка за коса, ако се държат върху новонанесената мазилка, тя дава оригинален чертеж. Този релеф, ако желаете, може да се заглади малко отгоре с шпатула. Можете да си купите ролки с шарка, орнаменти. Трудността при използването им се крие във факта, че е необходимо да се премине валякът с едно преминаване отгоре надолу на стената или цялата стена по ширина. Някои ролки обаче дават по -добри резултати при поглаждане в различни посоки. С определено умение можете да нанасяте мазилката директно с валяк. В този случай консумацията на състава е минимална..
девет
Печати – това е друг удобен инструмент, с който човек без специални умения може да нанесе текстурирана мазилка в коридора. Печатът е притиснат към стената, отпечатвайки дизайна върху нея. По време на работа трябва често да навлажнявате печата с вода и да го почиствате от залепваща мазилка..
осем
Приложение за текстура шпатула, мистрия или четка – това е висшия пилотаж на мазилката. В същото време майсторът буквално рисува по стената, като върху платно. Най -лесният начин за нанасяне е „див камък“. За да постигнете тази текстура, трябва да нанасяте удари с шпатула на случаен принцип. Това ще придаде на повърхността вид на необработен естествен камък. Можете също така да използвате мистрия със зъби, твърда гъба, четка и т.н., за да получите оригинална и нова повърхност, не се нуждаете от специален инструмент, а въображение и смелост.
7
Съвет: Когато започнете да нанасяте текстурираната мазилка, тествайте малко количество от съединението върху ограничена повърхност на стената. Тестовото мазилка ще ви помогне да разберете колко подходяща е мазилката, да я почувствате в работата.
Нанасянето на текстура с шпатула, мистрия или четка е най -високият висш пилотаж на мазилката.
Някои техники и тънкости при използване на текстурирана мазилка в коридора
- За да направите тавана визуално по -висок, нанесете вертикални щрихи или използвайте вертикален орнамент. За да направите коридора по -широк, нанесете ходове хоризонтално.
1
- Текстурираната мазилка в коридора задължително изисква обработка със защитно съединение. Висококачествените формули запазват цвета от опетняване, придават блясък или матов тон, предпазват от износване.
6
Някои популярни видове
- Кора бръмбар. Това е мазилка, в която се вкарват твърди полимерни частици, които при разтягане с шпатула създават характерни жлебове..
2
Съвет: Най -простото приложение може да се направи чрез създаване на надлъжни или напречни канали нагоре и надолу. Или можете да търкате мазилката с кръгови движения. Тогава моделът ще изглежда като спирали. Важно е да приложите шаблона с равномерно налягане и в същия диапазон..
Текстурираната мазилка в коридора задължително изисква обработка със защитно съединение
- Венецианска мазилка. Това е сложно покритие, което се характеризира с прозрачност и дълбочина. Съставът на венецианския състав се състои от гасена вар, водна емулсия, натрошен мрамор до брашно. В завършен вид венецианската мазилка представлява гъста прозрачна маса. А когато се нанася, създава мраморен ефект върху стената. Този вид покритие може да бъде оцветено във всеки цвят. Но повърхността, най -близка до мрамора, се получава, като се използват два или три естествени нюанса на същия цвят. Венецианският се нанася на малки щрихи с триъгълна шпатула. За да постигнете правилния вид, нанесете поне 4 тънки слоя.
5
Съвет: Най -добрата защита за венецианската мазилка е пчелният восък.
- Античен. Този вид мазилка съдържа латекс. Заедно със специална техника на нанасяне, той дава ефект на надраскване, леко напукване и грапавост. Това покритие изглежда благородно. Когато се изсуши, върху латексовата мазилка се образува специален слой, който я прави устойчива на износване.
4
- Минерална мазилка съдържа мраморен гранулат и други минерални инертни материали. Това е икономична мазилка, която изглежда страхотно благодарение на мраморните стърготини, има отлични топлоизолационни свойства и е икономична за използване..
3
- Гипсов графит – Това е един от най -необичайните видове мазилки. Майсторът с негова помощ е в състояние да пресъздаде дори зидарията на стената. Графитът се нанася върху всякакви строителни материали, включително стъкло, ПДЧ, пенобетон, гипсокартон.
Направи си сам декоративна мазилка за стени с шпакловка
Текстурирана мазилка в интериора 46 снимки: