Ako vyrobiť vianočný veniec vlastnými rukami
Nový rok je v našej krajine veľmi uctievaným sviatkom. Toto je nová etapa života, mnohí veria, že s nástupom budúceho roka musia nevyhnutne nastať zmeny. A závisia od toho, ako strávite tieto prázdniny. Medzi ľuďmi dokonca existuje príslovie: „ako stretneš Nový rok, tak ho stráviš“. Na tento sviatok je obvyklé variť veľa rôznych jedál, upratovať dom a všemožne ho zdobiť. Dokonca aj bez dodržiavania tradícií si ľudia pred týmto sviatkom stále zdobia svoje domovy, pretože dekorácie sú predzvesťou tohto sviatku. Vytvárajú špeciálnu atmosféru, vytvárajú novoročnú náladu a umožňujú vám prekvapiť hostí schopnosťou majiteľa. Dnes sa budeme venovať jeden deň vytvoreniu novoročného venca, ktorý si urobíte sami.
Dekorácie sú predzvesťou dovolenky
Na Silvestra bude veniec vynikajúcim dekoratívnym prvkom.
Vence sú vyrobené z čohokoľvek
Novoročný veniec – malá história
V našej krajine je obvyklé vyrábať veniec ako novoročnú výzdobu. Má však určitú históriu a symboliku. Táto dekorácia k nám prišla zo západných krajín, kde je symbolom Vianoc. A jeho skutočné meno je „vianočný veniec“. Jeho vynález sa datuje do roku 1839 a je pripisovaný rukám Johanna Hinricha Wiecherna. Hamburgský teológ, Lutheran vychovával deti z chudobnej rodiny. S nástupom zimy sa často pýtali mentora, či sú čoskoro Vianoce (a podľa katolíckych tradícií je to 25. december). Aby žiaci mohli počítať dni do Vianoc, vyrobil veniec zo starého kolesa, konárov zo záhrady a zo saténových stužiek a vložil doň 24 malých červených sviečok a 4 veľké biele. Deti každý deň zapálili jednu sviečku a v nedeľu s malou zapálili aj veľkú bielu sviečku. 24. decembra, teda na Štedrý večer, bola spálená posledná sviečka, ktorá hovorila o príchode Vianoc..
Táto verzia je najznámejšia. Existujú však dôkazy o starovekých germánskych osadách, kde sa takéto vence vyrábali pred Vianocami. Starovekí Slovania vyrábali podobné vence z uší, zavesené na dverách pri vchode. Považovali ho za talizman a veľmi si ho vážili. Neexistujú však presné údaje o tom, ako tieto vence vyzerali a aké symboly niesli. V dávnych dobách napríklad ukrajinskí Slovania používali ozdobu didukhu ako symbol Vianoc. Jedná sa o snop slamy, ktorý bol umiestnený v rohu domu pod ikonou. Bol považovaný za talizman, symbol bohatstva, prosperity a zachovania klanu predkov..
V moderných tradíciách vianočný veniec stratil svoju symboliku a používa sa ako ozdoba. Na jeho výrobu sa často používajú smrekové vetvy, cezmína, imelo a vianočná hviezda. Tieto rastliny sú známe svojou schopnosťou zostať zelené po celú zimu. Okrem toho existuje presvedčenie, že ak sa dvaja milenci pobozkajú pod vienkom z imela na Štedrý večer, ich spoločný život bude plný šťastia. Táto dekorácia je teda zavesená nad prednými dverami alebo umiestnená na slávnostnom stole. V druhom prípade sa na ich zapálenie na Nový rok alebo Štedrý večer často používajú sviečky..
Vo všeobecnosti je táto tradícia typická pre západné krajiny. S ozdobou sa však stretávame aj u nás. Len tu nenesie špeciálnu symboliku a vence nie sú vyrábané na Vianoce, ale ako novoročné dekorácie. Vyzerajú veľmi atraktívne. Ponúkame vytvorenie tohto zázraku.
Novoročný veniec má svoju históriu a symboliku
Existuje niekoľko príbehov o vzhľade venca.
Všeobecné zásady
Aj keď je vianočný veniec rozpoznateľný v akejkoľvek forme, v rôznych krajinách má svoju vlastnú úpravu. V Škótsku teda uvidíme kúsky károvanej textílie na výrobku spolu so smrekovými vetvami. Americké dekorácie používajú červené stužky na podporu tradičného vianočného mixu červenej a zelenej farby v krajine. Vo Francúzsku sa stretneme s vencami s prelínaním sušených kvetov. Používame všetky dostupné prostriedky. Na dverách susedov tak môžete vidieť vence ponožiek, kravát, pozlátka a samozrejme tradičné smrekové konáre..
Pre každú krajinu má veniec svoju vlastnú úpravu.
Účel všetkých vencov je rovnaký, líšia sa iba úpravy
V amerických šperkoch sa používajú červené stužky
Ale bez ohľadu na ich úpravy, vianočné vence majú všeobecný princíp tvorby. Líšia sa iba použité nástroje a materiály, v niektorých prípadoch sa môže líšiť počet fáz a princípov tvorby. Prácu rozdelíme do niekoľkých etáp.
Etapy | Úlohy | materiály | nástrojov |
Prípravný | Pripravte všetko, čo potrebujete | Záleží od typu | Kliešte, nite, lepidlo, nožnice |
Vytvorenie základne | Vytvorte kruhový základ pre veniec | Drôt, kartón | Kliešte, nožnice |
Príprava dekoratívnych prvkov | Odrežte požadované množstvo pozlátka alebo smrekových konárov, navlečte cukríky na šnúrku atď.. | Sladkosti, pozlátko, vianočné ozdoby, jedľové ratolesti, stuhy, šišky a pod.. | Nožnice, lepidlo, niť, lak, farba |
Predbežné rozloženie | Vytvorte kompozíciu bez toho, aby ste ju fixovali | Hotový kruh, materiál zvolený ako základ | nite |
Konečná fáza | Zmrazte všetky prvky na plátno | Všetky hotové časti kompozície | Lepidlo, niť, páska, drôt |
Vidíme hlavné fázy vytvárania kompozície. V procese práce sa nimi budeme riadiť. Začnime s výrobou sviatočných dekorácií zvážením rôznych typov novoročných vencov.
Je ľahké vytvoriť veniec sami, ak budete postupovať podľa pokynov
Na veniec môžu byť vhodné všetky dostupné prostriedky.
Rôzne možnosti
Ponúkame vám rôzne možnosti výroby novoročných vencov. Budete prekvapení, aké materiály sú použité a koľko variácií vencov existuje. Už sme povedali, že princíp ich tvorby je podobný, ale iba vonkajší dizajn je odlišný. A prsteň na novoročný veniec na stole je pre rôzne možnosti približne rovnaký. Existujú dva najčastejšie používané typy: drôtený a kartónový podklad. Kruh môžete samozrejme vytvoriť z papiera, dreva, polystyrénu a nepoužívať žiadne základy. Použitie lepenky alebo drôtu však pomôže urobiť výrobok odolnejším. Začnime teda od základu..
Veniec môže byť vyrobený z lepenky
Veniec môže byť vyrobený z kovu alebo lepenky
Vďaka použitiu drôtu bude veniec odolnejší.
Prsteň na veniec
Najprv sa rozhodnite o veľkosti budúceho venca. To závisí od jeho polohy. Ak plánujete ozdobiť stôl, nezabudnite, že by mal byť úhľadný a nemal by zasahovať do jedla, ale zároveň bol viditeľný na dovolenke.
Najprv teda nakreslite kruh na papier, ktorý zodpovedá veľkosti vášho budúceho venca. Teraz odrežte množstvo drôtu po obvode. Jeho veľkosť vypočítame podľa uvedeného vzorca:
C = 2č
Kde C zodpovedá obvodu, n je matematická konštanta rovnajúca sa 3,14, r je polomer kruhu. Polomer môžete zmerať pomocou pravítka a vypočítať požadovanú dĺžku drôtu pomocou navrhovaného vzorca. Môžete tiež použiť inú metódu a nanesením drôtu na náčrt kruhu určte požadovanú dĺžku. Je dokonca jednoduchšie vytvoriť kruh „za behu“ bez presných výpočtov.
V každom prípade sme sa rozhodli pre dĺžku. Teraz skrútte konce kliešťami a vytvorte kruh. Podľa toho, z čoho sú ďalšie vrstvy vyrobené, naviňte jednu alebo dve ďalšie vrstvy drôtu a držte ich všetky pohromade. Pripravený.
Kartónový prsteň je vyrobený bez medzery. Na list kartónu sa nakreslí kruh požadovaného priemeru. Ďalej je v štyroch bodoch kruhu uložená určitá vzdialenosť od vonkajšej čiary (aby sa ukázalo, že vnútorný je rovnomerný). Pozdĺž označených bodov je nakreslený vnútorný kruh. Teraz ho odstránime bez porušenia vonkajšieho. Zostala nám teda len luneta. Jedná sa o prstene pre novoročný veniec, na ktorých sú pripevnené dekoratívne prvky..
Teraz je základňa pripravená a s jej použitím môžeme začať s výrobou vianočných ozdôb z rôznych materiálov..
V prvom rade sa musíte rozhodnúť pre veľkosť venca.
Vyrobiť veniec na cestách je oveľa jednoduchšie, než počítať každý centimeter.
Konáre vianočného stromčeka
Stojí za to vzdať hold tradícii. Symbolom nového roka a v západných krajinách, odkiaľ k nám táto tradícia prišla, a Vianoc je novoročný stromček. Veniec zo smrekových konárov je perfektný ako dekorácia na dvere, na okno, ako aj na stôl.
Na jeho vytvorenie použite drôtený aj kartónový podklad. Na zvýšenie objemu je lepšie zabaliť tenkú vrstvu papiera. Teraz pripravujeme dekoratívnu časť. Vezmite smrekové alebo borovicové vetvy (s krátkymi ihlami), nakrájajte ich na malé kúsky, pripravte lepidlo, priadzu. Okrem toho môžete použiť šišky, saténové mašle, umelé bobule, zvončeky atď. Ale nepreháňajte to. Odporúča sa miešať najviac tri farby (v našom prípade sú to zelená, červená a zlatá).
Teraz prejdeme k rozloženiu. Vykonáva sa dvoma spôsobmi.
Pokiaľ ide o spojovacie prvky, môžete:
- priviažte vetvy k základni pomocou nití;
- lepte ich pomocou polymérneho lepidla.
Najpopulárnejší je smrekový veniec
Na ozdobu venca sú vhodné hračky, šišky, stuhy.
Na vytvorenie takého venca môžete použiť kartón a drôt.
Pokiaľ ide o vzhľad, vyrábame veniec v nasledujúcich variáciách.
- „Rozstrapatené“ chaotickým usporiadaním konárov. Na to musia byť krátke. Položte ich na lepidlo tak, aby sa prilepili. Vyplňte prázdne miesta a pridajte vrkoč, nerovnosti atď..
- „Hladké“ v porovnaní s prvou možnosťou. Za týmto účelom prsteň uviažeme tak, aby boli vetvy na oboch stranách, a sú pripevnené vo vnútornej časti krúžku. Budú teda nasmerované jedným smerom (zvnútra von) a dostaneme relatívne hladký a objemný veniec. Táto možnosť bude vyžadovať flexibilné a dlhé vetvičky..
Veniec z cezmíny, jedle alebo imela je vyrobený rovnako. Môžete ho nájsť v kvetinárstvach, alebo ho pestovať v záhrade. Táto úžasná rastlina tiež zostáva zelená po celý rok..
Veniec je možné vyhladiť umiestnením konárov v jednom smere.
Chaotickým rozprestieraním konárov môžete získať objemný veniec
Prírodné materiály
Medzi ďalšie prírodné materiály, ktoré sú celkom vhodné na výrobu novoročného venca na stole vlastnými rukami, patria šišky, žalude, orechy, mandarínky (sušené), bobule.
Pre tieto materiály je lepšie použiť kartónovú základňu zviazanú veľkou vrstvou papiera alebo textílie (pre objem). Upevnite najspoľahlivejšie pomocou lepidla.
Môžete si vyrobiť veniec vyrobený výlučne z púčikov. Namaľujte ich teda rovnakou farbou, inou farbou alebo nechajte prírodnú hnedú. Púčiky sú tiež skvelou spoločnosťou pre mandarínky a škoricové tyčinky. Darčeky od veveričky spolu dobre vyzerajú – oriešky a žalude.
Je lepšie zriediť takéto kompozície zelenou farbou pomocou prírodných zelených listov alebo niekoľkých vetiev ihiel. Tiež bude dobre fungovať, aby vydržala celú kompozíciu v hnedej farbe, keď do nej pridáte špagát alebo pytlovinu..
Na dekoráciu je možné použiť prírodné materiály
Šišky sú skvelé na ozdobenie venca.
Pre prírodné materiály je lepšie použiť kartónovú základňu.
Tkanina a niť
Mimochodom, o vyhodení. Využite to sami. Je to skvelý materiál na vytvorenie teplej rustikálnej atmosféry..
Vytvorte veniec pomocou pytlovitých štvorcov. Vystrihnite rovnaké štvorce, podľa potreby ich upravte. Odporúčame ich zložiť, omotať okraje a položiť tak, aby sa navzájom prekrývali. Vyplňte týmto spôsobom celý kruh. Pridajte do kompozície trochu zelene a svetlú mašľu.
Iná možnosť. Z nie príliš tuhej pytloviny odstrihneme dlhý úsek, preložíme ho na polovicu a zošijeme. Potom pomocou ihly a nite v strede prešite stehom a látku trochu pozbierajte (na výrobu harmoniky). Tu je vzdušný a ľahký veniec. Použite ho bez podkladu alebo výsledný prvok zafixujte na lepenkový krúžok, riedením dekoratívnymi prvkami (zvončeky, hviezdy, bobule atď.).
Predstavujeme originálny nápad pomocou vlákien. Veniec viacfarebných spleť. Táto možnosť vyzerá skvele ako na dverách, tak na stole, symbolizuje pohodlie domova a teplo. Vyrába sa nasledovne.
Zrolujte roličky z vlny rôznych veľkostí. Nite by mali byť tkané čo najvoľnejšie, aby sa spleti ukázali byť ľahké. Potom prišite alebo prilepte výsledné guličky chaotickým spôsobom, dostatočne pevne, na kartónovú základňu. Rovnakým závitom zviažte malý kúsok látky. Šiť ho na niekoľko guličiek a zapichnúť pletacie ihlice. Táto myšlienka vyzerá kreatívne a dodáva zvláštnu útulnosť..
Na ozdobu venca môžete použiť látku a nite.
Takýto veniec vyzerá veľmi krásne a dodáva miestnosti zvláštnu atmosféru.
Pozlátko a vianočné ozdoby
Novoročné pozlátko je materiál, ktorý je v každom dome a je symbolom Nového roku. Bude to tiež krásny vianočný veniec..
Tu použijeme drôtenú základňu. Stačí ho zabaliť veľkým množstvom dažďa, aby ste získali objemnú siluetu, a veniec je pripravený. Zriedime ju šiškami, žalude, sladkosťami, vianočnými guľami. Kombináciou niekoľkých farieb vianočného pozlátka získate veniec so vzorom, ktorý nevyžaduje ďalšie prvky.
Uvedené vianočné gule, podobne ako ostatné ozdoby na vianočný stromček, je možné použiť aj samostatne. Princíp je rovnaký. Upevnite ich niťou na drôtený rám a veniec je pripravený..
Existuje mnoho ďalších nápadov: použite cestoviny, ponožky, kravaty, fazuľu, štipce na bielizeň, sladkosti … Každopádne, čokoľvek vás napadne. Hlavná vec je, že v procese práce je slávnostná nálada..
Video: DIY novoročný vianočný veniec
50 fotografií nápadov na vytvorenie novoročného venca vlastnými rukami: